Jak zrobić rękaw wszywany?

Możesz dodawać oczka na początku lub końcu wytworu, ale też możesz dodawać oczka wewnątrz robótki.
Wykonanie rękawa wszywanego zacznij od dołu, czyli od nadgarstka. Zrób w tym miejscu ściągacz elastyczny lub listwę.
/ 12.06.2011 09:42
Możesz dodawać oczka na początku lub końcu wytworu, ale też możesz dodawać oczka wewnątrz robótki.

Dodawanie oczek

Następnie musisz dodawać oczka tak, by robótka szła w górę, dodawaj oczka po bokach, aż dojdziesz do miejsca podkroju pachy. I tu zacznij oczka ujmować, by uzyskać odpowiedni podkrój. Końcowym etapem rękawa wszywanego jest formowanie główki rękawa.

Wykrój

Ważnym etapem wykonania rękawa jest utworzenie odpowiedniego wykroju. Wymiary rękawa znormalizowanego kształtują się następująco: długość rękawa od podkroju pachy wynosi 36 cm, długość całkowita do ściągacza to 48 cm. Szerokość ½ rękawa to 21 cm, natomiast 11 cm mierzy ½ szerokości dołu rękawa.

Polecamy: Jak zebrać miar przed robótką na drutach?

Jeżeli chcesz, by Twój rękaw wszywany miał prawidłowy wykrój przygotuj sobie papier w kratkę. Przyjmij, że jedna kratka będzie równała się 2 cm i narysuj prostokąt o wysokości 48cm – długość rękaw i szerokości 21 cm – ½ szerokości rękaw. Prostokąt ten oznacz literami ABCD. Linię AB podziel na cztery części każda po 12 cm. Gdy liczysz od dołu to trzy części prostokąta będą długością rękawa do podcięcia pachy (36 cm). Na ostatniej części tworzy się główka rękawa. W tym celu przetnij czwarty prostokąt przekątną, podziel ją na trzy równe części i oznacz kolejno a, b, c,d. Od punktu a do punktu c narysuj kwadrat i w nim utworzysz zaokrąglenie główki rękawa.

Aby uzyskać bok rękawa na linii DA od strony boku CD odmierz szerokość dołu rękawa, odcinek ten połącz linią prostą z punktem a. Linia CD jest nie tylko długością rękawa, ale też linią jego środka.

Kilka uwag końcowych

By w trakcie robótki uzyskać odpowiedni kształt rękawa powoli dodawaj odpowiednią liczbę oczek. Z każdej strony dodawaj ok. 10 oczek co 2-3 cm (w zależności od grubości wełny).

Gdy wykonujesz podcięcia pachy jednakowe po obu stronach robótki to wówczas przy wszywaniu nie ma znaczenia czy jest to rękaw prawy czy lewy. Gdybyś jednak chciała zrobić podcięcia niejednakowe pamiętaj, że rękaw prawy ma większe podcięcie z prawej strony, a rękaw lewy - z lewej. 

Czytaj także: Jak wybrać wełnę do robótek?

Redakcja poleca

REKLAMA