Jak uzyskać harmonię w ogrodzie

Jak uzyskać harmonię w ogrodzie
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ogród urządzony zgodnie z feng shui niesie wiele korzyści dla jego domowników. Pięknie urządzony ogród nie tylko cieszy, ale może również zapewnić pomyślność, dobrobyt oraz szczęście.
/ 02.04.2009 15:41
Jak uzyskać harmonię w ogrodzie

Zaprojektowanie ogrodu według zasad feng shui nie jest łatwą sprawą. Wymaga sporej wiedzy z zakresu feng shui, między innymi drobiazgowej oceny warunków na działce, przeanalizowania dat budowy domu i urodzenia mieszkańców. To wszystko jest bardzo istotne.

Zasadnicze znaczenie przy projektowaniu ogrodów mają chodniki oraz przepływająca woda, która znajduje się na tym terenie. Ważna jest kolorystyka kwiatów oraz ich kształt, usytuowanie, które uzależnione jest od kierunku (czyli strony świata). Musimy pamiętać, że sadząc drzewa i krzewy, wytyczając kształt i bieg chodników powinniśmy zapewniać harmonijny przepływ życiodajnej energii chi.

Rośliny nie powinny wywoływać uczucia zagrożenia lub dyskomfortu np.: duże drzewo znajdujące się zbyt blisko domu, a także ułożony w nieodpowiedni sposób duży kamień leżący wśród niskich krzewów.

Zgodnie z teorią o wzajemnym oddziaływaniu na siebie pięciu żywiołów - woda, ziemia, drewno, metal, ogień – wykazują one powiązania z określonymi stronami świata, liczbami, roślinami, a także przedmiotami. Wzajemne powiązania żywiołów mogą być twórcze lub niszczące. Projektując ogród zgodnie z zasadami feng shui musimy o tym pamiętać, aby żywioły ognia i wody nie występowały blisko siebie, ponieważ niszcząca moc takiego połączenia będzie wpływała negatywnie na nasze samopoczucie.

Ważniejsze elementy wykorzystywane do tworzenia dobrego feng shui w chińskim ogrodzie

  1. Woda – jeden z najważniejszych elementów ogrodu. Głównym zadaniem wody (strumienie, oczka wodne, stawy) jest tchnąć życiem krajobraz ogrodu. Symbolizuje ona życie natury. Niegdyś w chińskich ogrodach kształtowana była tak, aby osoba, która ją podziwiała nie mogła ujrzeć jej końca. Bardzo często zastępowano wodę naturalną - sztuczną.
  2. Kamienie, skały, głazy – to cenne elementy kompozycji ogrodu. W chińskich ogrodach przy wykorzystywaniu tych elementów starano się tworzyć kompozycje, które przypominały elementy występujące w przyrodzie.
  3. Ścieżki dopełniały kompozycję ogrodu. Wąskie i kręte, wytyczane swobodnie i w taki sposób, aby idąc nimi można było oglądać wszystkie najciekawsze zakątki ogrodu z jednego miejsca.
  4. Roślinność odgrywała drugorzędną rolę w ogrodzie. W Chinach uważano, że rośliny powinny się kojarzyć z ulotnymi myślami, dlatego też w różny sposób wykorzystywano symbolikę roślinną w swoich ogrodach. Bardzo często stosowano kształtowane ręcznie drzewa „Bonsai”. Znalazły one zastosowanie głównie w małych ogrodach. Zgodnie ze sztuką feng shui nie należy ich jednak stawiać w domu. Najbardziej ceniono w chińskich ogrodach drzewa i krzewy kwitnące oraz zimozielone.

Symbolika elementów ogrodu

  1. Ścieżki łagodnie wijące symbolizują długie życie (główne powinny biec w zachodniej części ogrodu).
  2. Drzewa to siła i ochrona (należy je sadzić we wschodniej i południowo – wschodniej części ogrodu, poza tymi, które mają pełnić rolę ochronną).
  3. Strumienie to bogactwo (powinien płynąć na wschód).
  4. Sadzawki, stawy zarybione to sukces i uczciwość (powinny mieć nieregularną linię brzegową, nie mogą być w kształcie kwadratu ani prostokąta. Umiejscowione w części południowej i wschodniej).
  5. Skalniaki ( głazy, kamienie) ze względu na możliwość nadawania im kształtów symbolizują trwałość (skierowany na północ).
  6. Garaż – najlepsza lokalizacja to północ lub północny – wschód, nigdy jednak południe.

Często w ogrodach wykorzystuje się symboliczne figurki zwierząt: smoków na wschodzie, tygrysów na zachodzie, żurawi lub czapli na południu i żółwi na północy, ze względu na przypisywane tym zwierzętom pozytywne cechy (żółw na przykład symbolizuje długowieczność, jelenie przynoszą bogactwo).

Tak naprawdę nie ma gotowego rozwiązania na dobre feng shui w ogrodzie. Każdy ogród jest inny, uzależniony od terenu (otoczenia), jak też charakteru osób, które będą w nim przebywały, dlatego też przy projektowaniu warto skorzystać z pomocy doświadczonego konsultanta feng shui.

Redakcja poleca

REKLAMA